pátek 24. února 2017

Koshuntella Koshuntella mi předpověděl, koho si vezmu. O rok později jsem v Cestománii viděl, jak si někdo ze štábu při natáčení dokumentu o Sahelu nechává od něho také předpovědět budoucnost. A v témže pořadu jsem slyšel, že jeden ze členů výpravy se s Koshuntellou již v minulosti setkal, a slyšel tragickou předpověď, která se bohužel také splnila, a jeden z členů expedice se již do Čech nevrátil.
Před necelými padesáti lety, ještě před rozmachem vesnice, kdy Rhumsiki čítalo jen pár domů, měli lidé problémy s vodou. Voda se prostě z místní říčky vytratila. A tak se ji vydali hledat. Poblíž prázdného říčního koryta na okraji jámy našli lidé kraba. Když se ho jeden muž pokusil chytit, krab zalezl asi 2 metry hluboko zpět do jámy. Lidé se za ním natahovali a objevili nový pramen. Muž, který kraba uviděl první, si jej vzal do svého domu. A potom, v noci, když muž spal k němu krab duchovní cestou promluvil a řekl mu, že se ho může na cokoli zeptat. Muž to hned brzy ráno spěchal říci náčelníkovi vesnice a ten svolal ostatní. Nevěřícně položili krabovi otázku a dali ho do hliněné nádoby s pískem. Nádobu přikryli a místo ohradili klacíky. Po odkrytí nádoby si všimli, že krab nakreslil v písku obrazce. Muž, k němuž krab v noci promlouval, obrazcům porozuměl a vyčetl z nich odpověď. To bylo pro všechny velmi překvapující a tak začali krabovi pokládat mnoho dalších otázek. Ptali se na rodinné věci, na úrodu, na budoucnost, rozvoj vesnice apod. Krab vždy odpověděl a správně předpověděl. Když lidé měli mezi sebou nedorozumění a sváry, zeptali se kraba na rozřešení, které vždy dostali. Muž se stal mocným šamanem, říkají mu Koshuntella, tedy ten, který rozpráví s krabem, do jeho domu chodí lidé pro rady a předpovědi z dalekého okolí. A ačkoli tento příběh působí jako mýtus či pohádka, Koshuntella a jeho krab opravdu v Kapsiki žijí a těší se velké vážnosti.


koshuntella je šaman kmene Kapsiki - muž, který si povídá s krabem a já poslouchám vyprávění nejstaršího muže vesnice Rhumsiki, který vypráví, jak se sem – téměř tisíc km od moře ten krab dostal a jak to, že se Koshuntella neplete.

Žádné komentáře:

Okomentovat